Στιγμιότυπα από τη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

xmasarma20232

Μεγάλη επιτυχία είχε η παρουσίαση της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του σχολείου μας, που έγινε την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου το απόγευμα. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας δραματοποίησαν στιγμές από τη Γέννηση του Χριστού και από τα έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς! Την παράσταση έκλεψαν τα παιδιά των μικρών τάξεων με τη δραματοποίηση του παραμυθιού “Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη!”. Στα μεγαλύτερα παιδιά μας δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιάσουν τοπικά κάλαντα, τραγούδια και ποιήματα από την Ελλάδα και τον κόσμο!

Κατά γενική ομολογία ήταν μια πρωτότυπη χριστουγεννιάτικη γιορτή στην οποία αναδύθηκε η Γέννηση του Χριστού με τα ήθη και έθιμα των Ελλήνων που κατά τους αιώνες αγκαλιάζουν αυτό το σπουδαίο γεγονός.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Ευχαριστούμε όσους/όσες μας τίμησαν με την παρουσία τους!