Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτέλεσε μια αφορμή για τις εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας, ώστε να προληφθούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου μας αντήχησαν συνθήματα ενάντια στη βία και τον εκφοβισμό. Οι μεγαλύτεροι μαθητές ετοίμασαν συνθήματα και κάλεσαν και όλα τα παιδιά από τους μικρούς μαθητές της Α΄Τάξης ως τους τελειόφοιτους και τους εκπαιδευτικούς να ενώσουν τις φωνές τους μαζί τους και να βροντοφωνάξουν «Όλοι μαζί μπορούμε», «Άλλαξε», «Όχι στη βία-Ναι στη φιλία».

unnamed 5